Skip to content

Završene radionice STEM-a

foto 4. grupa 3,4 (9)

Zajednica tehničke kulture Valpovo-Belišće uključila se u Pilot projekt „Edukativnih, kulturnih i sportskih aktivnosti za djecu predškolske dobi i djecu od I. do IV. razreda osnovne škole“ kao udruga koja je sa voditeljima, profesorom Marijanom Antolovićem i Draganom Francuzom, odradila područje STEM-a za djecu od 6 godina i za učenike od 1. do 4. razreda osnovne škole.

Radionice su započele 15. rujna 2024. a završile su 9. svibnja 2025. godine (razdoblje od 8 mjeseci).

U prve 4 grupe za djecu od 6 godina starosti (djeca predškolske dobi) sudjelovalo je ukupno 45 djece, a odrađeno je ukupno 32 sata (svaka grupa po 8 sati).

U druge 4 grupe za djecu od I. do IV. razreda osnovne škole sudjelovalo je ukupno 54 djece, a odrađeno je ukupno 48 sata (svaka grupa po 12 sati).

Sveukupno je sudjelovalo 99 djece raspoređenih u 8 grupa. Odrađeno je ukupno 80 školskih sati.

Projekt je odrađen u suradnji sa OŠ M.P. Katančića Valpovo.

Sa djecom su odrađivana slijedeća područja iz STEM-a:

·         Upoznavanje sa pojmom STEM

·         Digitalna fotografija (fotoaparati, fotografiranje, izbor fotografija, izložba, natječaj)

·         Unimat strojevi za obradu šperploče (materijali, nacrti, obrada, gotova tehnička tvorevina)

·         Robotika (uvod, što su roboti, princip rada, prezentacija robotića, Unitree 2 Go pas robot)

·         mBot, microbit, laser, „Jajobojac“ (robot za bojanje i ispis na plastičnim jajima ili kuglicama za bor)

·         Programiranje (računala, 123Design, Inkscape)

·         3D olovke i 3D printeri (praktični rad)

Projekt je osmišljen je kako bi potaknuo rani interes za STEM područja kroz interaktivne i praktične aktivnosti. Projekt integrira znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku kako bi djeci pružio holistički pristup učenju. Cilj je bio razviti kritičko razmišljanje, rješavanje problema i timski rad kod djece, čime se postavljaju temelji za buduće akademske i profesionalne uspjehe.

Kroz edukativne radionice, djeca su se upoznala sa osnovama programiranja, robotike i eksperimentalne znanosti. Upotreba interaktivnih alata omogućila im je istraživanje kako tehnologija funkcionira u stvarnom svijetu. Kroz praktične aktivnosti, mali istraživači su naučili na zabavan i pristupačan način svijet tehnike.

Ove aktivnosti poticale su ih na kreativno razmišljanje i inovacije, omogućujući im da povežu znanstvene principe s kreativnim izražavanjem.

Projekt je koncipiran tako da uključuje suradnju s učiteljima/nastavnicima i voditeljima iz STEM područja. Roditelji su također imali priliku sudjelovati u određenim dijelovima radionica, čime se dodatno osnažuje obrazovni proces. Kroz mentorstvo i zajedničke aktivnosti, djeca su se motivirala da postavljaju pitanja i istražuju svijet oko sebe.

Evaluacija učinka projekta vršila se putem redovitih promatranja napretka djece. Važno je bilo i praćenje njihovog interesa za STEM te angažmana u zajedničkim zadacima. Dugoročni cilj je razvoj programa koji bi se mogao implementirati u širu obrazovnu strukturu.

Pilot projekt je prilika za stvaranje temelja za buduće inovatore i znanstvenike, omogućujući im da od najranije dobi steknu pozitivne stavove prema STEM-u. Kroz igru, istraživanje i kreativno izražavanje, djeca uče kako znanost oblikuje svijet i kako mogu aktivno sudjelovati u njegovom unapređenju. Razvoj multidisciplinarnih vještina unutar projekta osigurava im širi spektar znanja i kompetencija koje će koristiti tijekom svog obrazovnog puta i kasnije u karijeri.

P.S.

Komentar nastavnice Tamare Maras iz OŠ Bocanjevci:

Zahvaljujem se i Vama i gospodinu Antoloviću na uspješnim, poučnim i zanimljivim predavanjima i radionicama.  Drago mi je da su djeca imala priliku vidjeti nešto što do sada nisu i vjerujem da su uživala. Vaši se sati nisu propuštali, uvijek svi na broju. Nadam se da je i vama bilo lijepo s nama, da su djeca bila dovoljno dobra i poslušna. 

Veselim se svakoj budućoj suradnji.

Marijan Antolović

Dragan Francuz

Najnovije VIJESTI