Vukovar – mjesto posebnog pijeteta

 

Prije točno 26 godina, 18. studenoga 1991., nakon tromjesečne opsade i gotovo potpunog uništenja pao je grad Vukovar. Istog dana, u zaleđu Zadra, planski izvedenim zločinom etničkog čišćenja, u selu Škabrnji, život su izgubile 84 osobe hrvatske nacionalnosti – 26 branitelja i 58 civila. Vukovar i Škabrnja, zbog tragedija koje su ih zadesile, postali su simbol stradanja, ali i bolni podsjetnik na sve žrtve koje su dale svoj život za samostalnu i slobodnu Hrvatsku. Iz tog razloga, na današnji dan komemoracijskim programom u Vukovaru se Kolonom sjećanja obilježava godišnjica stradanja u Domovinskom ratu.

Iz istog razloga je Koordinacija udruga iz Domovinskog rata Valpovštine i ove je godine organizirala program uz Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. pod nazivom “I u mom gradu Vukovar svjetli” . Stoga su se u petak, 17. studenoga, uoči Dana sjećanja, na središnjim trgovima u Valpovu i Belišću održali prigodni programi uz paljenje svijeća u znak sjećanja na hrvatske branitelje i mučenike Grada heroja – Vukovara. Kraći program uz molitvu u Valpovu je održan na Trgu kralja Tomislava, a u Belišću u Parku hrvatskih dragovoljaca. Na ovaj način još je jednom odana počast i zahvala mučenicima i hrvatskim braniteljima grada Vukovara čija je žrtva ugrađena u temelje slobodne i neovisne Hrvatske. Svijeće za Vukovar palile su se i u nama susjednim općinama, Bizovcu i Petrijevcima. Među sugrađanima u belišćanskom Parku hrvatskih dragovoljaca bio je i zamjenik gradonačelnika Domagoj Varžić, učenici 2. razreda Srednje ekonomske škole Valpovo, Petra Hrsto i Fran Križan, izveli su prigodan recital, a molitvu za sve heroje Vukovara predvodio je fra Dario Mican, đakon na pastoralnoj praksi u župi Svetog Josipa Radnika Belišće.

Danas je komemorativnim skupom u dvorištu vukovarske Opće županijske bolnice, na koju je tijekom  tromjesečne opsade Vukovara 1991. svakodnevno padalo po nekoliko stotina topničkih projektila, u Vukovaru počelo obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine i 26. obljetnice stradanja tog grada u velikosrpskoj agresiji tijekom Domovinskog rata. Oko vukovarske bolnice i u njenom dvorištu okupio se velik broj građana pristiglih iz svih dijelova Hrvatske i iz inozemstva, a skupu je  nazočani i hrvatski državni vrh.

Nakon prigodnog programa “Vukovar – mjesto posebnog pijeteta” koje je i geslo ovogodišnjeg obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., sudionici obilježavanja uputili su se u Koloni sjećanja od bolnice do 5,5 km udaljenog Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata. Ondje su državna i brojna druga izaslanstva položila vijence i zapalila svijeće. Misu zadušnicu na groblju je predvodio požeški biskup, mons. Antun Škvorčević. Kolonu sjećanja predvodili su branitelji Vukovara zajedno sa članovima obitelji poginulih, ubijenih i nestalih vukovarskih branitelja.

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine obilježava se u spomen na 18. studenoga 1991. kada je nakon gotovo tromjesečne obrane od žestokih napada srpskih paravojnih postrojba i bivše Jugoslavenske vojske slomljena obrana grada Vukovara. Prema podatcima Opće bolnice Vukovar do sloma obrane grada poginulo su 1624 osobe, a ranjeno više od 2500. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7.000 zarobljenih branitelja i civila, a iz grada prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba.

 

FOTO: Tin Lacković

{gallery}FOTO/2017/drustvo/1811vukovar{/gallery}

Najnovije VIJESTI