Na vrlo zanimljivom tematskom predavanju u Kazališnoj kavani Belišće, koje je ujedno i posljednje ovosezonsko iz područja zdravlja, mogli ste uživati u nečemu što nas dosta često muči, saznati odgovore koje si postavljate u vezi tuge, depresije, opsesije te što zapravo utječe na isto. Mogu li se objasniti i opravdati sva naša ponašanja, imaju li poremećaji na razini psihe podlogu u genima ili odgoju, kako na razvoj poremećaja može utjecati okolina, virusi pa čak i prehrana, koja su najrizičnija razdoblja u razvoju malog čovjeka.
Riječ je o predavanju pod nazivom “Psihopatologija svakodnevnog života” na temu “Što je normalno-jesmo li mi normalni?” .
Predavanje su održale doc. prim. dr.sc. Dunja Degmečić, dr.med.,voditeljica Zavoda za socijalnu psihijatriju u KBC-u Osijek i prof. dr. sc. Marija Heferer, dr.med., profesorica na Medicinskom fakultetu u Osijeku.
Predavačice su analizirale psihičke smetnje iz svakodnevnog života kao što su tuga, očaj i slično te svakodnevne poteškoće u funkcioniranju. Saznali smo kakve posljedice nose razne krizne situacije u našim životima, kao što su obiteljski problemi, problemi s djecom ili problemi na poslu i kako bismo se trebali nositi s time.
Dobili smo i odgovore kako nastaju psihoze i koliko je podloga tome u genima, a koliko u životnim situacijama. Stres je naravno veliki čimbenik u razvoju bolesti, a tu je i okoliš koji je vrlo bitan. Ključ svega je u okolini i pravilnim postupcima.
U svakom slučaju treba pravovremeno reagirati na bolesti stresa, a znanost iako je napredovala još uvijek ima još puno posla na tom području.
Zaključak cijelog predavanja je da je ključ u okolini, a za nastanak bolesti veliku ulogu ima djetinjstvo i što nam se dogodilo u djetinjstvu.
Kako je rekla i sama profesorica Heferer “Dobra obitelj je čuvar psihe!”.
I ovo predavanje je popunilo prostor Kazališne kavane Belišće gdje se tražilo mjesto više. Samom predavanju nazočili su i gradonačelnik Belišća Dinko Burić , saborska zastupnica Marija Ilić te mnogi drugi gosti uz domaćine.