Natjecanje mladih tehničara

0_logo63

U Domu tehnike Valpovo, u utorak i srijedu (2. i 3. veljače) održano je 63. Školsko/međugradsko natjecanje mladih tehničara za H i P kategoriju. Na natjecanju je sudjelovalo 25 učenika uz pridržavanje svih epidemioloških mjera: dezinfekcija ruku i prostora, distanca, zaštitne maske, mjerenje temperature, u većini kategorija sudjelovali učenici iz istog razreda, natjecanje održano u dva dana.

Natjecanje je započelo u 8 sati, a učenici su morali proći pisanu provjeru znanja iz predmeta tehnička kultura za razred koji pohađaju, zatim su trebali izraditi tehničku tvorevinu koju su na kraju natjecanja morali predstaviti.

Učenici su se natjecali u sljedećim kategorijama i postigli ove rezultate:

85 – Modelarstvo i maketarstvo – 5. r (Biljana Pantoš)

Naziv djela: KOŠNICA

1.       Tin  Begović

2.       Teo  Krznarić

3.       Anja  Bajić

86 – Graditeljstvo – 6. r (Biljana Pantoš)

Naziv djela: STUPOVI

1.       Marin Šafranko

2.       Ella  Kraus

3.       Laura  Vanek


92 – Fotografija – 5. do 8. r  (Goran Kupčerić, Dragan Francuz)

CTK Valpovo-Belišće

Naziv djela: TMURAN DAN

1.       Sara    Ađić

2.       Ivana  Matoković

3.       Lucija Topalović

92 – Fotografija – 5. do 8. r  (Goran Kupčerić, Dragan Francuz)

Fotoklub Valpovo

Naziv djela: TMURAN DAN

1.       Lucija Špoljarić

2.       Leona Škrinjar

3.       Vita Jergović


423 – Automatika – 5. do 8. r (Marijan Antolović, Tomislav Kudeljnjak)

Naziv djela: Model Morseovog primopredajnika

1.       Matko  Varžić

2.       Fabijan Medved

3.       Matej Grgec


424 – Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina – 5. do 8. r (Biljana Pantoš)

OŠ Valpovo

Naziv djela: Dječja igračka ljuljačka

1.       Nino   Lendarić

2.       Šimun Vidošić

3.       Stipe  Vučetić

424 – Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina – 5. do 8. r (Biljana Pantoš, Davor Milošević, Bojan Fuderer)

CTK Valpovo-Belišće

Naziv djela: Dječja igračka ljuljačka

1.       Fran    Šimić

2.       Lovro Špoljarić

3.       Vlaho Ilić

Prvoplasirani očekuju poziv za županijski nivo natjecanja.

Tehničke aktivnosti znatno pridonose razvoju znanja, vještina, samostalnosti i odgovornosti učenika, a natjecanje mladih tehničara omogućuje afirmaciju darovitih i talentiranih učenika i time pridonosi njihovom ranom otkrivanju. Sudjelujući u natjecanju mladih tehničara, učenici već u osnovnoj školi stječu ozbiljna iskustva iz područja tehnike i tehnologije, što ih može motivirati za izbor budućega inženjerskog zvanja ili nastavak karijere u tehničkom području. Na taj se način učenici usmjeravaju u STEM području, što se ostvaruje rukovanjem različitim strojevima, alatima i priborom, izborom i obradom materijala, sastavljanjem i programiranjem sklopovlja, pri čemu natjecatelj izrađuje tehničku tvorevinu prema zadanoj dokumentaciji, koju potom predstavlja pred ocjenjivačkim povjerenstvom.

Natjecanje mladih tehničara organiziraju i provode Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za odgoj i obrazovanje, Hrvatska zajednica tehničke kulture, županijski i gradski uredi za prosvjetu, kulturu, informiranje, sport i tehničku kulturu, županijske i gradske zajednice tehničke kulture te udruge tehničke kulture. Natjecanje se provodi na temelju redovitog, izbornog i izvannastavnog programa tehničke kulture te programa dodatne nastave sadržane u Hrvatskom nacionalnom obrazovnom standardu i programima posebnih tehničkih kompetencija (znanje, vještine, samostalnost i odgovornost) koje se stječu u izvannastavnom i izvanškolskom programu tehničke kulture.

Učenici se natječu u dvanaest područja tehničke kulture unutar dviju kategorija:

*H-kategorija (natjecanje se provodi po Hrvatskom nacionalnom obrazovnom standardu za tehničku kulturu u osnovnoj školi – HNOS) i

*P-kategorija (natjecanje se provodi po programu za posebna područja tehničke kulture, a organizatori natjecanja i smotre na školskoj/klupskoj razini su povjerenstva u osnovnim školama i udrugama tehničke kulture).

Područja natjecanja u H-kategoriji su: maketarstvo i modelarstvo (V. razred), graditeljstvo (VI. razred), obrada materijala (VII. razred), strojarske konstrukcije (VII. razred), elektrotehnika (VIII. razred), elektronika (VIII. razred) i robotika (V. do VIII. razred).

U P-kategoriji učenici od V. do VIII. razreda pokazuju svoje kompetencije u sljedećim područjima: automatika, fotografija, modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina, radiokomunikacije i robotsko spašavanje žrtve.

TEKST i FOTO: Dragan Francuz

Najnovije VIJESTI

Skip to content