Grad Belišće u suradnji s Židovskom općinom Osijek, Veleposlanstvom Države Izrael u Republici Hrvatskoj i Glazbenom školom Franje Kuhača Osijek ove je godine u Belišću organizirao Večer židovske kulture kao dio bogatog programa ovogodišnjeg Mjeseca židovske kulture kojim se ističe raznolikost i bogatstvo judaizma te njegova lokalna, regionalna i nacionalna povijesna važnost, s čvrstom namjerom promicanja dijaloga i tolerancije.
Večer židovske kulture održana je u subotu 21. rujna u prostoru Palače Gutmann, a tom je prigodom otvorena i zanimljiva izložba pod nazivom Tragovi svjetla: Biti žena u Holokaustu. Ova izložba prilagodba je izložbe „Tragovima svjetla“, čija je kustosica Yehudit Inbar, a izložbu je pripremio Odjel za putujuće izložbe, Muzejski odjel Yad Vashema. Ovogodišnja krovna tema bila je Obitelj. To je tema koja u europskoj židovskoj kulturi ima niz dimenzija i dubine; obuhvaća trajni utjecaj tradicije, od biblijskih priča o patrijarsima i matrijarsima do bezvremenske zapovijedi Poštuj oca i majku. Ove tradicije nastavljaju oblikovati suvremeni obiteljski život i obitelj, uloge i modele, povezujući prošlost sa sadašnjošću.
Svečanosti u Belišću nazočili su predstavnici Židovske općine Osijek, na čelu s predsjednikom Damirom Lajošem, bivšim tajnikom Dragom Kohnom te inicijatoricom programa Nives Beissmann.
Pozdravljajući nazočne u svoje, i u ime gradonačelnika Belišća Dinka Burića, zamjenica gradonačelnika Ljerka Vučković izrazila je zadovoljstvo zbog nastavka tradicije njegovanja prijateljstva Grada Belišća sa Židovskom općinom Osijek i Židovskom zajednicom koja je se ogleda i kroz ovogodišnju Večer židovske kulture.
-Zahvaljujem i svima vama, dragim Belišćanima koji svojom nazočnošću ovdje pokazujete da je Belišće od svog osnutka prije 140 godina bilo i ostalo multikulturalna, multikonfesionalna sredina i dokažemo da smo sredina koja je tolerantna, koja želi lijepi suživot sa svima koji ovdje dolaze i koji će dolaziti, a u čast onima koji su ovdje su nekad živjeli. Naime, upravo je mađarska židovska obitelj Gutmann iz Nagykanizse 1884. godine pokrenula cijelu ovu priču koja se danas zove Belišće – podsjetila je zamjenica gradonačelnika zadovoljna što odlična suradnja Grada Belišća i Židovske općine Osijek traje cijeli niz godina na različite načine.
Damir Lajoš, predsjednik Židovske općine Osijek izrazio je oduševljenje što je već postala tradicija da se u sklopu proslave Mjeseca židovske kulture bar jedan događaj odvija u Belišću. Ove godine je izabrana izložba koja je donacija Veleposlanstva Države Izrael, a koja je popraćena prigodnim programom.
-Belišće je praktički izgrađeno na židovskim korijenima: Gutmanni su bili Židovi i tu postoji ta tradicija, premda ovdje nije bila velika zajednica. No, zbog tih korijena postoji taj povijesni značaj koji je nama vrlo bitan. To je samo jedan od od doprinosa koje je židovska zajednica dala širom Slavonije, a koji je iznimno velik što se vidi i u ovoj Palači Gutmann. Stoga kada slavimo Mjesec židovske kulture, želimo ukazati na doprinos židovske zajednice u trenucima kada je ona bila stvarno jaka. Ovdje je taj utjecaj posebno vidljiv i zbog toga nam je iznimno drago što s Gradom Belišće možemo ostvariti takvu suradnju, što smo ovdje uvijek dobrodošli i zbog toga se uvijek trudimo sa sobom nešto i donijeti – poručio je Lajoš na svečanosti.
U glazbenom dijelu nastupio je Ivan Bulić-vokal i violina, uz klavirsku pratnju prof. Ivančice Hinek te Belišćanima dobro poznata plesna skupina Haverim.
Tekst: Lidija Aničić
Foto: Ina Zamaklar