ROBOTIKA U SREDNJOJ ŠKOLI VALPOVO
U Srednjoj školi Valpovo održana je radionicu: uvod u robotiku. Radionici je prisustvovalo 10 učenika iz usmjerenja elektrotehničara i tehničar za elektroniku te dva učenika opće gimnazije. Radionica je trajala ukupno 4 školska sata. Učenici su programirali mBot robot i testirali njegov rad u realnim uvjetima. Robot je slijedio crtu, pronalazio prepreke, pronalazio put u složenijim situacijama, koristio svjetlosne i zvučne signale. mBot je slijedio program učenika i/ili daljinskog upravljača. Pokazana je i komunikacija dva robota. Ovom radionicom učenici su dobili uvid u osnove programiranja robota te „osjetili čari“ upravljanja robotom.STEM (Science-znanost, Technology-tehnologija, Engineering-inženjerstvo i Mathematics- matematika) je akronim nastao u Americi. To je kurikulum kojim se povezuje učenje prirodoslovlja, tehnologije, inženjerstva i matematike. Razlog popularizacije ovakvog načina učenja je nedostatak učenika u pojedinim područjima STEM-a. Na kraju to znači nedostatak radne snage na osnovnim djelatnostima modernog društva, jer na djelovanju STEM područja bazira se cijela naša civilizacija i život. Nedostatak interesa za STEM područje pokušava se povećati interesom među učenicima u školama. Poznato je da su školski sustavi zastarjeli i da ne prate trendove u zapošljavanju pa je stoga, potrebno je mijenjati školske sustave kako bi se poboljšala kvaliteta učenja i poučavanja. Ono što STEM razlikuje od tradicionalnog obrazovanja je to da se znanstvene metode mogu primijeniti na svakodnevne situacije u životu. mBot robot je posebno dizajniran edukacijski alat za stjecanje znanja i vještina u STEM području. Omogućuje jednostavan ulazak u svijet robotike, elektronike i programiranja. Set sadrži 38 sastavnih dijelova koji se moraju složiti kako bi robot bio spreman za korištenje. Time se stječe iskustvo rada s hardverom (proučavanje uputa, pričvršćivanje dijelova, spajanje žica i senzora).Softver za programiranje mBot robota zove se mBlock. To je grafički softver za programiranje u kojem se program izrađuje povlačenjem i spajanjem blokova kôda. Programirati se može način kretanja robota, rad motora, komunikacija među robotima, svijetljenje dioda, senzori i drugo.Učenici razvijaju međusobnu komunikaciju i suradnju. Ovo se odnosi na učenike ali je potaknuto potrebom određenih akcija mBota. Uči se da se složeni zadaci rješavaju kombinacijom dva ili više sudionika u procesu rada. Marijan Antolović

SREDNJOŠKOLCI U RADIONICI CTK
Nastavljajući suradnju sa SŠ Valpovo, dvanaest učenika svake subote dolazi u radionicu robotike CTK i uz stručnu pomoć mentora razvijaju svoje projekte.
Prvo se razgovaralo o njihovim pojedinačnim projektima i svatko je mentoru predstavio svoj projekt i potrebnu opremu.
Nakon toga se krenulo s Arduinom uz komentiranje svih njegovih ulaza i izlaza te kada se koji od njih koristi tj. kada ćemo ih konkretno za što koristiti na sljedećim satima. Objašnjeni su načini na koje možemo napajati Arduino i kako neovisno napajati driver ako treba veći napon od onoga koji Arduino može podnijeti. Započeli smo priču i o koračnim motorima, i taman zastali na praktičnoj primjeni budući da smo se dosta zapričali o mikrokontrolerima, PLC-ovima i njihovim sličnostima i razlikama općenito.
Sljedeću radionicu započeli smo odmah s programom i spajanjem koračnog motora na arduino. Prošli smo ukratko kroz princip rada koračnog motora, unipolarne i bipolarne motore, unutrašnji izgled koračnog motora, oznake na motorima i driverima te na značenje oznake NEMA17, NEMA23.
Nakon toga su dobili koračne motore zajedno s ULN2003 driverima. Pogledali smo kako motori izgledaju iznutra i pokazali da imaju redukciju 64 puta, za što je dobra takva redukcija itd.
Nakon toga smo upogonili motore i drivere i vrtli osnovni program na Arduinu. Ovo nam je ujedno i prvi program u Arduinu pa nam je oduzelo malo vremena. Sljedeći sad komentiramo, modificiramo i objašnjavamo program pa će ga nakon toga dobiti gotovog na mailove skupa s komentarima, modifikacijama koje mogu napraviti. Ne možemo odraditi kompletnu Arduino sintaksu za kratko vrijeme, ali možemo komentirati što svaka linija koda radi.
Tomislav

MICROBIT U 4 RAZREDU
Profesor Marijan Antolović uveo je 6. prosinca 2021. učenike 4 razreda OŠ Valpovo u svijet micro:bita. Projekt microbit u 4 razredima započet je u dogovoru s nastavnikom Davorom Miloševićem.
