Skip to content

Belišće u 2016. godini

 

Iza nas je godina u kojoj su ostvareni mnogobrojni projekti – neki su završeni, neki započeti, Belišće je dobilo sasvim nove vizure, ulagalo se u infrastrukturu prigradskih naselja….

Spomenimo samo završetak kružnog toka na Oštrom čošku, ali i uređenje kutka za odmor u tom dijelu Belišća. Kružni tok kod gradske uprave je postavljanjem fontane dobio sasvim novi izgled, a kružni tok kod Centra za kulturu Sigmund Romberg još kratko vrijeme dijeli od dobivanja konačnog izgleda. Postavljene su pametne klupe i to dvije u Belišću te po jedna u svim prigradskim naseljima. Ulagalo se u razvoj svih prigradskih naselja, od sportskih objekata i društvenih domova, do rekonstrukcije cesta i nogostupa, otresnica, parkirališta, ulagalo se u kanalizaciju i vodoopskrbu, novu, energetski učinkovitu rasvjetu.

Možda bismo tu posebno trebali istaknuti izgradnju društvenog doma u Gatu. Kamen temeljac su, početkom rujna, položili župan Osječko-baranjske županije Vladimir Šišljagić te gradonačelnik Belišća Dinko Burić. Zamjenica gradonačelnika Belišća Ljerka Vučković u temelje objekta položila je povelju, a gradilište je blagoslovio župnik Župe Veliškovci vlč. Božo Ljubičić. Gradonačelnik Burić pred brojnim gostima, unatoč lošim vremenskim prilikama, nije krio veliko zadovoljstvo što je ovaj projekt konačno realiziran, a posebnu zahvalnu uputio je svojoj zamjenici Ljerki Vučković na inicijativi, trudu i upornosti. Društveni dom će biti tlocrtne površine 535,35 kvadratna metra, a sadržavat će multifunkcionalnu dvoranu, kuhinju, spremište, prostore za udruge, prostor za dječju igraonicu, sanitarni čvor i poslovni prostor. Vrijednost ugovorenih građevinskih i instalaterskih radova je veća od 2.300.000 kuna (bez PDV-a), a osigurano je i 600.000 kuna za kompletno opremanje zgrade i svih njenih prostorija.

Ne smijemo zaboraviti i da je u svibnju s radom započela solarna elektrana na poduzetničkom inkubatoru Polet, a poboljšanje energetske učinkovitosti javne rasvjete također je projekt koji će svima donijeti samo dobro. U svrhu još značajnijeg korištenja sredstava iz fondova EU i resornih ministarstava i institucija putem projekata, osnovana je lokalna razvojna agencija grada Belišća.

***

Grad Belišće se može pohvaliti izvrsnom suradnjom s gospodarskim subjektima, spomenimo samo ukratko radni posjet regionalnih direktora DS Smitha Belišću i njihovu najavu novih ulaganja u belišćansko gospodarstvo. Tijekom listopada je gradonačelnik Belišća Dinko Burić bio na radnom sastanku u HF-u Belišće. Tijekom 2016. godine, Belišće je posjetilo izaslanstvo iz Crne Gore. Razgovaralo se o uspostavljanju suradnje te razmjeni iskustava u provedbi i realizaciji projekata s predstavnicima općina Mojkovac i Bijelo Polje, a suradnja je nastavljena tijekom uzvratnog posjeta belišćanske delegacije Crnoj Gori. Zbog zajedničkog projekta u okviru programa prekogranične suradnje pod nazivom „Interreg IPA CBC Hrvatska-Srbija 2014.-2020.“ , započela je suradnja s općinama Erdut i Odžaci.

U ovom dijelu retrospektive 2016. godine, koji se odnosi na grad Belišće i suradnju, posebeno mjesto zaslužuje potpisivanje bratskog sporazuma sredinom rujna, s makedonskom općinom Radoviš. Inicijativu o bratimljenju Grada Belišća s makedonskim gradom pokrenula je veleposlanica Republike Makedonije u Republici Hrvatskoj Daniela Karagjozoska. Ovaj dokument, punog naziva Sporazum o suradnji i uspostavi prijateljskih odnosa, puno je više od slova na papiru, a sa sobom donosi ono na što su oba gradonačelnika – gradonačelnik Belišća Dinko Burić i gradonačelnik Radoviša Saško Nikolov – iznimno ponosni: otvorena vrata za suradnju između dvaju gradova u svim segmentima, ali i spajanje mostova među dvjema prijateljskim državama. 

Belišće je posjetila i delegacija grada Varaždina i općine Cestica, nastavljena je dugogodišnja suradnja s općinom Sveti Križ Začrtje te općinom i Turističkom zajednicom Gradac i općinom i Turističkom zajednicom Konavle.
Ono što gradonačelnik Belišća često ističe je i suradnja odnosno suživot s romskom nacionalnom manjinom u Belišću. To potvrđuju i česti posjeti saborskog zastupnika Veljka Kajtazija našem gradu odnosno Romskom naselju u Bistrincima, gdje su pri kraju radovi na izgradnji društvenog doma za potrebe romske nacionalne manjine, a treba istaknuti i da je u travnju svečano obilježen Svjetski dan Roma u gradu Belišću, te da je gradonačenik Burić prilikom obilježavanja Svjetskog dana romskog jezika u Zagrebu, primio godišnju nagradu Saveza Roma u Republici Hrvatskoj ˝KALI SARA˝ za doprinos u radu sa romskom zajednicom kao i promicanje romske kulture. Sve ovo je potvrda odlične suradnje grada Belišća s vijećem romske nacionalne manjine grada Belišća, na čelu s Mariom Balogom.

Uvijek dragi gosti Belišća i belišćanske Gradske uprave su i potomci Gutmanna, koji su i ove godine, predvođeni s Nelly Auersperg, praunukom Salomona Heinreicha Gutmanna, početkom svibnja posjetili Belišće. Krajem listopada je Belišće bilo domaćin međunarodne konferencije o razminiranju RH – Mađarska, na kojoj su sudjelovali veleposlanici i ministri obje države te brojni drugi uvaženi gosti.

***

Belišće je, između ostaloga, poznato i kao grad kulture, a potvrda toga stigla je i s činjenicom da smo drugi grad u RH po izdvajanjima za kulturu u prethodnoj godini, odmah iza Hvara, a ispred Dubrovnika. U spomenutoj godini, iz belišćanskog gradskog proračuna za kulturu je izdvojeno gotovo 7.800.000 kuna. Uz tradiciju kulturnih manifestacija, uvode se i nove. Nabrojimo samo neke: Memorijal Dragutina Merca Nunoša i Ivana Nikolnikova Vanje, Maestro, hvala za sve – neka glazba i dalje teče, Rombergove glazbene večeri, Dječji festival Vedrofon, tradicionalni božićni koncert u župnoj crkvi u Belišću i mnoge druge. Spomenimo se svih koncerata u organizaciji Glazbene škole, smotri folklora u našim prigradskim naseljima, u Bocanjevcima je obilježeno 110. godina školstva, izdan je Zbornik 5 grada Belišća, otvoreni su novoobnovljeni prostori Muzeja Belišće, Bel artovci su proslavili 20. rođendan, Centar kulture Sigmund Romberg bio je domaćin vrhunskim glumcima, pjevačima i općenito umjetnicima svake vrste (no, lokalno moramo spomenuti 50 godina amaterskog djelovanja kazališnog doajena, našeg Ivice Koprivnjaka).

Ne smijemo zaboraviti niti CPD Mir, koje se jesenas s još jednog međunarodnog natjecanja vratilo sa zlatnom i srebrnom plaketom. Kulturna i društvena zbivanja nezaobilazna su i u Gradskoj knjižnici i čitaonici Belišće, a napomenimo i da je u 2016. godini osnovano i muško pjevačko društvo BelAmi.

***

Grad prijatelj djece – i to je naše Belišće, a kroz 2016. godinu treba istaknuti velike dječje manifestacije – maskenbal, Cvjetni korzo i Dan igara te obilježavanje Dječjeg tjedna. U travnju je konstituiran 2. saziv Dječjeg vijeća. Uz voditeljicu Ivanu Kovačević Ivanišić, dječju gradonačelnicu Saru Blažević, 14 malih vijećnika podsjeća što je važno za sretno odrastanje u Belišću. Amatersko kazalište Belišće zaslužno je za ponovno osnivanje Dramskog ansambla mladih, a rad Savjeta mladih je, između ostaloga, obilježilo i provođenje projekta I moje je srce u Belišću. Centar mladih grada Belišća se brinuo za osmijeh udomljene djece, ali i za donošenje strategije za djecu i mlade.

U belišćanskom DV Maslačak osnovana je još jedna grupa te oformljen stručno – razvojni tim, ljetne mjesece obilježili su mali neplivači koji su nakon obuke postali pravi plivači na belišćanskom bazenu, a nisu zanemarivi niti svi rezultati i odrađene aktivnosti u OŠ Ivana Kukuljevića u Belišću. Kad smo kod djece i mladih i kod onoga što grad Belišće za njih čini, spomenimo i da je i tijekom 2016. godine sufinanciran prijevoz učenicima i studentima te osobama s posebnim potrebama, belišćanska Gradska uprava stipendirala je 53 studenta, isplaćivane su naknade za opremanje novorođenčadi. Naravno, nije to sve, mnoštvo toga ne možemo spomenuti u ovom kratkom pregledu zašto je Belišće i u 2016. godini bio grad prijatelj djece i prijatelj mladih.

***

Društvo i socijalna osjetljivost, bio bi kratki naslov ovog dijela retrospektive u 2016. godinu. Povodom Valentinova, 23 bračna para proslavila su zlatni i srebrni pir, odnosno 50, 55, 60 i 65 godina braka. Već tradicionalno je proslavljen Međunarodni dan žena, obilježen je Međunarodni dan starijih osoba, dodijeljene su uskrsnice umirovljenicima, podijeljen je novac za ogrjev, dok su nezaposleni dobili jednokratnu pomoć za božićne blagdane, a tijekom cijele godine, neimaštinu obiteljima u potrebi barem je malo olakšavala Socijalna samoposluga Belišće. Belišćani su veliko srce iskazali i humanitarnim koncertom za malenu sugrađanku Leu Anušić i dobrovoljnim prilozima pomogli njenoj obitelji.

Obavljanje javnih radova na području Belišća i prigradskih naselja barem je na koji mjesec izvuklo mnoge sugrađane iz nezaposlenosti, a nastavljen je i projekt gradskih vrtova. I tijekom 2016. godine u Belišću je nastavljeno provođenje programa Pomoć u kući i Dnevni boravak za starije osobe. Što se zajedničkih druženja Belišćana i njihovih gostiju tiče, o tome ćemo malo više u sljedećem dijelu, koje možemo nazvati turizam i gastronomija u 2016.

***

Što se tiče gastronomije u 2016. godini, spomenimo samo one najvažnije događaje – od Slaninijade, Čobanijade i Grahijade u Bistrincima, Kupa državnih prvaka u kuhanju fiša i Državnog natjecanja u kuhanju čobanca u Belišću, Gastrofesta u Bocanjevcima. Nezaobilazna su druženja uz zajednički ručak za Dan grada i Badnjak. Belišćanska TZ i u 2016. godini organizirala je nekoliko velikih manifestacija – od Uskrsa u Belišću, preko Malog grada – velikog ljetnog doživljaja, Belišćanske zlatne jeseni te Adventra u Belišću.

U sklopu ILPAN projekta, otvoren je ured TZ Grada Belišća. Gnijezdo s 1.000 pisanica, Vateropolo u žitu, Igre na vodi, Izbor za miss bazena, Čiklijada, izbor za najuređeniju okućnicu i najuređenije prigradsko naselje, izložbe, koncerti (spomenimo samo spektakl 4 tenora), međunarodne likovne kolonije, izložbe…predugo bi trajalo da nabrojimo sve što je u 2016. godini organizirala TZ grada Belišća. Još jedno veliko okupljanje u Belišću je obilježilo 2016. godinu, a to je nadbiskupijski križni put mladih, koji je na putu od župne crkve Svetog Josipa Radnika u Belišću do Belog Manastira, okupio više od 2.500 mladih.

A kad smo se dotakli vjerskog života u 2016. godini, svakako treba istaknuti proslavu blagdana svete Ane, kirvaj u Bistrincima i otkrivanje spomen ploče pateru Pelbartu i ono što je bila okosnica vjerskog života – proslava 50. obljetnice župe i djelovanja franjevaca trećoredaca u Belišću. U prosincu je Belišće posjetio nadbiskup metropolit đakovačko – osječki Đuro Hranić, koji je je pohvalio pokretanje vjerskog odgoja u belišćanskom vrtiću, ali i odličnu suradnju Grada Belišća i župe Svetog Josipa Radnika.

***

Iako je ovo retrospektiva 2016. godine, ovaj dio posvećujemo Belišću – Europskom gradu sporta u 2017. U veljači je naš grad predložen za ovu titulu, u srpnju je u trodnevnom boravku bila komisija neprofitne organizacije ACES Europe koja je ocijenila sve ono što čini belišćansku sportsku prošlost, sadašnjost i budućnost, koju im je prezentirao zamjenik gradonačelnika Belišća Domagoj Varžić. Ubrzo nakon toga je stigla i službena potvrda, a u studenome je gradonačelnik Dinko Burić sa svojim zamjenicima, Ljerkom Vučković i Domagojem Varžićem te sa suradnicima na velikoj svečanosti u Bruxellesu primio i zastavu Europskog grada sporta 2017. godine.

No, vratimo se sada na sportski rikverc u 2016. godinu. Nogometni turnir veterana, obnova sportskih objekata u prigradskim naseljima, ali i na belišćanskom gradskom stadionu, univerzalni sportski sat za djecu, vanjsko vježbalište u Belišću, medalje naših kajakaša i kanuista, samboista, članova streljačkog društva, mnogobrojni sportski turniri u boćanju, kuglanju, košarci, odbojci, majski turnir gradova, državno sambo prvenstvo, škola kajaka, dani šaha, svjetski kup u borilačkim sportovima, predugo bi trajalo nabrojati sva značajna sportska događanja i postignuća belišćanskih sportaša u 2016. godini.

No, još jedna rečenica – pet kategoriziranih sportaša potpisalo je s Gradom Belišćem sportske stipendije. U novoj godini, godini u kojoj će svi znati da je Belišće Europski grad sporta, očekuje nas mnoštvo sportskih događanja, a niti najmanje ne sumnjamo da će se na mnogima od njih naši sportaši okititi najsjajnijim odličjima.

***

I za kraj ove retrospektive, prisjetimo se kako je proslavljen 132. rođendan našeg grada. Uoči 1. svibnja, uoči rođendana, po prvi put je u Belišću odana počast prvom hrvatskom predsjedniku i to otkrivanjem natpisne ploče – Vijenac dr. Franje Tuđmana, adrese koju sada nose gradske institucije – Gradska uprava, Matični ured, Javni bilježnik, Gradska knjižnica i čitaonica, DV Maslačak i Glazbena škola.

Na svečanoj sjednici Gradskog vijeća grada Belišća, dodijeljena su javna priznanja. Plaketa „Grb grada Belišća“ dodijeljena je Župi sv. Josipa Radnika Belišće, DVD-u Veliškovci, Udruzi HVIDR-a Belišće, Mariji Ilić, Draganu Vidošiću, Udruzi za kulturu i umjetnost “ZUM” i NK “Podravcu” Bistrinci. Plaketu “S. H. Gutmann” dobili su tvrtka Leistritz, tvrtka Fochista Belišće, Miroslav Svalina, Kazališna kavana i Jozo Šutalo. Novo javno priznanje, Plaketa za životno djelo “Zlatni list”, dodijeljena je prof. dr. sc. Miloradu Krgoviću, a novi Počasni građanin grada Belišća na ovoj svečanoj sjednici postao je Gojko Sliječević.

Tijekom godine obilježeni su blagdani, praznici i ostali značajni datumi, a 30. svibnja je po prvi put obilježen Dan hrvatskih branitelja grada Belišća.
Cjelogodišnji život grada Belišća i prigradskih naselja nezamisliv je bez udruga, vatrogasaca, ribiča, lovaca, planinara, extremnih Barabera i mnogih drugih od kojih i u 2017 godini očekujemo, ako ne više, a onda jednako kao i u 2016. godini.

 

FOTO: Grad Belišće

 

{gallery}FOTO/2016/retrospektiva{/gallery}

Najnovije VIJESTI