Skip to content

Održana 2. sjednica Gradskog vijeća grada Belišća

b5f18d86-be7a-4cc6-92e1-c7992b3dad68

Odgovorne odluke za stabilniji proračun i kvalitetnije usluge građanima

Druga sjednica Gradskog vijeća Grada Belišća održana je 16. srpnja 2025. godine, uz deset točaka dnevnog reda i niz važnih odluka koje potvrđuju smjer odgovornog i socijalno osjetljivog upravljanja Gradom.

Nakon usvajanja zapisnika s prethodne sjednice i održanog aktualnog sata, podneseno je izvješće Mandatne komisije. Budući da je vijećnica Vedrana Kopić (Kandidacijska lista grupe birača) stavila svoj mandat u mirovanje iz osobnih razloga, prisegu je, kao njezin zamjenik, položio Dinko Galinović. Prisegu je položio i vijećnik Živko Budimir koji zbog spriječenosti nije mogao prisustvovati konstituirajućoj sjednici.

Tijekom aktualnog sata, vijećnica Jasmina Strugačevac zatražila je od Gradskog vijeća ugovore i zaključke vezane uz tvrtke Kombel, Livit i DS Smith, a na temu mulja i dovoza otpada. Predsjednik Uprave Kombela Andrej Bičak istaknuo je kako gradski vijećnici imaju pravo uvide u sve dokumente gradske tvrtke i da će im isti biti dostavljeni.

Odgovarajući na pitanje vijećnice Ive Marjančević Vuksanić o projektima NK Kitišanci i energetskoj obnovi zgrada u Mitrovici, gradonačelnica je istaknula kako su oba projekta zatečena s brojnim manjkavostima i slabim sufinanciranjem, zbog čega se razmatra njihova opravdanost.

– Projekt svlačionica vrijedan je 373.485,27 eura, a samo 17,4 posto je sufinanciranje EU, dok ostatak treba osigurati Grad Belišće, a svjesni ste svi u kakvom smo stanju zategli gradsku blagajnu. Energetska obnova četiri zgrade na Mitrovici također je projekt s nizom nedostataka jer statičari nisu sigurni može li dotrajala zgrada uopće podnijeti opterećenje koje nosi postavljanje solarnih panela i drugih elemenata predviđenih projektom – rekla je Jerbić.

Na vijećničko pitanje Matka Muževića o financijskom stanju Grada Belišća, gradonačelnica Jerbić je odgovorila kako je ovo sjednica bez zaduživanja, u odnosu na prethodnu što je znak da situacija ide na bolje. Gradska uprava radi na stabilizaciji financija kao i općoj stabilizaciji Gradske uprave slažući prioritete prema potrebi svih građana Belišća i prigradskih naselja. Gradonačelnica je odgovorila i na pitanje vijećnika Vlade Mađarića o situaciji u tvrtki Astrabel.

– Tvrtka Kombel je vlasnik tvrtke Astrabel u koju je Grad uložio 5,2 milijuna eura, a točno je taj iznos isplaćen tvrtki Andritz iz Graza za nabavku stroja za izradu tissue papira koji još uvijek nije nabavljen. Obavili smo razgovore s predstavnicima ove tvrtke u Austriji, gdje smo jasno dali do znanja da nećemo dodatno ulagati u nabavku stroja Grad ne bi trebao biti u vlasničkoj strukturi nego treba biti partner osiguravajući zdravu sredinu za pokretanje proizvodnje ako do proizvodnje uopće dođe – rekla je gradonačelnica koja je komentirala i rješavanje pitanja neugodnih mirisa.

– Imenovanjem novog Nadzornog odbora Kombela krenuli smo u rješavanje problema, radimo uvid u sve ugovore, uputili smo svim akterima ove priče dopise tražeći informacije kao i Državnom inspektoratu. Tvrtka Livit je odgovorila kako ima dozvolu za zbrinjavanje mulja iz raznih gradova te kako su spremni s udrugama građana i Gradom raditi na kontroli neugodnih mirisa. Iz vlastitog iskustva, donedavno kao predstavnica Udruge građana odgovorno tvrdim da nikada nismo bili pozvani u tvrtku Livit kako bi razgovarali o rješenju. Danas, kao gradonačelnica imam legitimitet zastupati građane i taj ću instrument aktivno koristiti poduzimajući konkretne korake u rješavanju ovog problema – rekla je gradonačelnica Jerbić.

U nastavku sjednice, Gradsko vijeće donijelo je odluke o osnivanju i imenovanju nekoliko odbora i komisija, a sastav članova objavljen je na službenim mrežnim stranicama Grada.

Na sjednici je usvojena odluka o promjeni granica naselja Belišće i Bistrinci, a kojom se mijenjaju granice tih dvaju naselja radi ispravka razgraničavanja naselja.

Jedna od ključnih tema sjednice bila je Odluka o uređivanju mjerila za naplatu usluga dječjeg vrtića Maslačak.

– Svjesna sam da današnja točka dnevnog reda izaziva najviše pozornosti i emocija jer govorimo o našoj djeci. Odluka o uvođenju subvencioniranja usluge Dječjeg vrtića Maslačak od strane roditelja, nije laka, nije popularna, ali je odgovorna, nužna i utemeljena na stvarnim potrebama našeg sustava. Donosi stabilnost sustava i temelj za daljnje unapređenje kvalitete od manjih grupa, boljih uvjeta rada, do dodatnih edukativnih i inkluzivnih programa za djecu. Roditelji neće plaćati više da bi imali manje, nego da bismo svi zajedno dobili bolje – rekla je gradonačelnica Ivana Jerbić.

Gradsko vijeće usvojilo je model sufinanciranja, u kojim roditelji participiraju s 28,57%, dok Grad i dalje pokriva 71,53% troškova. Ekonomska cijena programa je pažljivo analizirana i iznosi 350 eura mjesečno, a roditelji će plaćati 100 eura, dok Grad sufinancira 250 eura po djetetu. Oni kojima je pomoć najpotrebnija, i dalje će imati mogućnost dodatnih subvencija.

Što se tiče ostalih demografskih mjera, gradonačelnica je naglasila kako sve postojeće demografske mjere i dalje ostaju na snazi, uključujući projekt ‘Zalogaj’ za srednjoškolce, stipendije za studente te jednokratne potpore za osnovnoškolce za nabavku školskog pribora i radnog materijala.

– Ponosna sam što, unatoč izazovima, nastavljamo ulagati u djecu, obrazovanje i obitelji. Na sljedećim sjednicama Gradskog vijeća predložit ćemo i dodatne mjere koje će biti usmjerene na poboljšanje demografskih uvjeta i podizanje kvalitete života u našem gradu – zaključila je.

Izvor: Grad Belišće

Najnovije VIJESTI