HVIDR-a Belišće u Malom Lošinju na 28. SŠNIDOR-u

1

Predstavnici udruge HVIDR-a Belišće sudjelovali su od 18. do 20. listopada 2024. godine u Malom Lošinju na 28. Svehrvatskom športskom natjecanju invalida Domovinskog rata (28. SŠNIDOR) na kojem se okupilo više od 1000 sudionika, HRVI-a, sportaša, članova 22 postave: predstavnici najboljih športskih ekipa iz svih županija i ekipa HVIDR-a HVO Herceg Bosne, koji se natječu u 9 invalidskih športskih disciplina: boćanje, kuglanje, viseće kuglanje, elektronski pikado, stolni tenis, streljaštvo (zračna puška), šah, športski ribolov i utrka u invalidskim kolicima. Na natjecanju sudjeluju 100%-ni HRVI i njihova pratnja, suci, provedbeni odbor, izbornici, tijela HVIDR-a RH, predstavnici temeljnih udruga i drugi sudionici. Organizira se i natjecanje ekipe slijepih u kuglanju.

Natjecanje SŠNIDOR koje se tradicionalno održava od 1993. godine održalo se pod Visokim pokroviteljstvom predsjednika Vlade RH, g. Andreja Plenkovića te pokroviteljstvom gradonačelnice Malog Lošinja, gđe Ane Kučić.

Svečanost su uveličali visoki uzvanici, uključujući potpredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja g. Tomu Medveda, predsjednika HVIDR-e g. Josipa Đakića te kandidata za predsjednika RH g. Dragana Primorca koji je službeno otvorio igre.

Otvaranja igara, u petak, 18. listopada, održano je na Trgu Republike Hrvatske u Malom Lošinju  postrojavanjem športskih ekipa iz cijele RH i HVIDR-a Herceg-Bosne, nakon kojeg je održana utrka u invalidskim kolicima 100% HRVI-a I skupine, a svečanost zatvaranja igara, dodjela pehara i medalja najboljim športašima, održana je 19. listopada (subota) u 20:00 sati.

Do sada su domaćini u nekoliko navrata bili gradovi: Vukovar, Mostar, Knin, Osijek, Varaždin, Šibenik, Pula, Zagreb, Zadar, Poreč, Makarska, Virovitica i Mali Lošinj.

Značaj organizacije SŠNIDOR-a u proteklih 28 godina njegovog održavanja, očituje se u kontinuiranim aktivnostima HRVI-a koje doprinose njihovom psihofizičkom osnaživanju, podizanju razine opće zdravstvene sposobnosti, jačanju športskih, edukativnih i terapijskih sposobnosti, poticanju druženja, zdravog života i športsko-natjecateljskih aktivnosti, u svrhu rehabilitacije i ublažavanja teških posljedica stradavanja u obrani suvereniteta RH, te prevenciji oboljenja i smanjenju smrtnosti HRVI-a. Natjecanje je tijekom godina iznjedrilo veliki broj paraolimpijaca koji su ostvarili zapažene rezultate i zlatne medalje na međunarodnim natjecanjima.

Slijedom provedbe Odluka Glavnog odbora, tijekom održavanja SŠNIDOR-a, održan je 24. Redovni izvještajni Sabora HVIDR-a RH, Tribina o realizaciji Zakona o hrvatskim braniteljima, Međunarodne zdravstveno-istraživačke konferencije u području djelovanja 9. Centra znanja, HRVI-a.

Tekst i foto: Pavo Milekić

Najnovije VIJESTI